top of page

המקום שבו מדע, רפואה וחמלה נפגשים

חקר האקלים מזעזע ומערער את העולם כפי שאנו מכירים אותו. הוא מערער את הממסד ומאיים על האינטרסים של חלק מן הגורמים הפיננסיים החזקים ביותר. העובדות הנוגעות לגורמי המפתח של שינוי האקלים מאתגרות גם מספר רב של הנחות יסוד על פיהן אנחנו חיים כמו גם הרגלי יום יום.

 

כיום אנחנו יודעים שתאגידי דלק מאובנים (נפט וגז) הסתירו מידע בנוגע להשפעתה ההרסנית של תעשיית הדלקים על האקלים. הם גם השקיעו בהפקת מידע מדעי כוזב בכדי להכחיש כי שינוי האקלים הוא אמיתי והשתמשו בכוחם לדכא יצירת חלופות אנרגיה ירוקות.

לאחרונה, קיפ אנדרסן וקיגן קון, היוצרים של הסרט הדוקומנטרי Cowspiracy, הביאו לתשומת הלב העולמית "סוד" שמור נוסף. הם חושפים את תעשיית גידול בעלי החיים הרווחית ביותר כגורם הנוסף, אם לא הגורם העיקרי לשינויי האקלים. כיום אנו גם לומדים על מאמציהם של לוביסטים בתחום חקלאות בעלי החיים להסתרת מידע זה מעיני

 

משק החי מהווה גורם מרכזי בפליטת גזי חממה, בזבוז מים, זיהום מים, אזורים מתים באוקיינוס, כריתת יערות, הרס בתי גידול והכחדת מינים שכל אחד מהם משפיע באופן משמעותי על האקלים. בנוסף, ההשפעה של הורמונים, חומרי הדברה ואנטיביוטיקה על כדור הארץ היא הרסנית ביותר. דו"ח של התכנית לאיכות הסביבה של האו"ם מדגיש כי שינוי עולמי ומעבר לתזונה טבעונית הוא חיוני להצלת העולם מרעב, צמצום העוני וההשפעות הגרועות ביותר של שינוי האקלים.

 

מבחינת בריאות של בני אדם, מחקרים רבים מראים כי אכילת מוצרים מן החי היא אחד הגורמים המובילים של משברי הבריאות העומדים בפנינו כיום. מחקר סין הידוע למשל, בראשותו של פרופ' קולין קמפבל מאוניברסיטת קורנל, מראה כי מחלות כרוניות רבות מיוחסות לאכילת מוצרים מן החי. יותר ויותר רופאים תומכים בדיאטות מבוססות ירק לשם ריפוי, כמו גם כרפואה מונעת.

 

וכמובן, מעבר למדע ובריאות אישית יש את נושא החמלה. תעשיית הבשר ומוצרי חלב היא תעשיה אכזרית באופן קיצוני אשר גוזרת על מיליארדי יצורים חיים מוות וחיים של תופת סבל. עבור אלו אשר מרגישים כי יש הגינות בנפשם, שמעזים להתמודד עם האמת לגבי מה שמונח על הצלחת שלהם, ישנם אינספור קטעי וידאו ב- YouTube אשר צולמו בסתר על ידי פעילים למען בעלי חיים החושפים את מגוון הזוועות המעורבות בייצור של מוצרי המזון הארוזים יפה כל כך.

 

לא משנה דרך איזו עדשה נבחר להסתכל, המציאות של תעשיית המזון מן החי היא מזוויעה ומסוכנת לא רק לבעלי החיים המנוצלים לשם רווח כלכלי, אלא גם לבני האדם שצורכים מוצרים אלה, לכדור הארץ ולכל תושביו.

 

מן הראיות עולה בבירור כי כמערכת אקולוגית משותפת, על כל המדינות לעבוד יחד כדי לצמצם את תעשיית הבשר ומוצרי החלב ולהשקיע בתזונה ובחקלאות אורגנית, טבעונית על בסיס צמחי. אז מדוע זה לא קורה? הסיבה העיקרית היא שהרבה כסף מושקע בהסתרת העובדות ושמירה על הסטטוס קוו.

 

בחודש נובמבר 2015 תתקיים בפריז הוועידה לשינויי האקלים של האו"ם. קובעי מדיניות עולמיים יקבלו החלטות אשר ישפיעו על עתידו של כדור הארץ. למרבה הצער שבעלי האינטרסים יעבדו קשה כדי להגן ולקדם את עסקי משק החי. תעשיות הבשר והחלב הן ענקים פיננסיים. ניתן לצפות מהם לעבודה לוביסטית קשה, הצגת מידע מדעי כוזב והצעת אסטרטגיות ויעדים לטווח ארוך בשפה מעורפלות ופשרנית מלווה בפרצות משפטיות כדי להבטיח את שמירת הסטטוס קוו לזמן רב ככל האפשר. זו הסיבה שעלינו להבטיח כי תעשיית משק החי תקבל התייחסות הולמת, דחופה, ביושר ובאופן מקיף באירוע חשוב זה.

 

כדי להעצים את כוחם של אלה אשר כבר עוסקים במלאכה למען מטרה זו, ארגון Ubuntu 4 Animals יצר עצומה דרך הפלטפורמה של אוואז (AVAAZ) אשר תוכנה כדלקמן:

 

מר באן קי מון ומנהיגי ועידת שינויי האקלים:

 

אנו, אזרחים מודאגים מכל רחבי העולם קוראים לבאן קי מון ומנהיגי ועידת שינויי האקלים 2015 בפריז להבטיח כי ההשפעה של תעשיית משק החי על האקלים הגלובלי תזכה להתייחסות מקיפה, ושמדיניות פעולה דחופה תיקבע ותקבל תוקף באופן מיידי . קישור לחתימה על העצומה...

 

 

Ubuntu 4 Animals יצר גם את השותפות לעצומה בעניין האקלים אשר מזמינה מנהיגים וארגונים להיות לשותפים בעצומה זו, כך שנוכל למנף באופן אפקטיבי את האנרגיות הקולקטיביות של אלה הנלחמים עבור זכויות בעלי החיים ואקלים בריא. אם אתם מעוניינים לקחת חלק בשותפות אנא שלחו לנו הודעה לכתובת info@ubuntu4animals.org. נשמח לשמוע מכם.

 

 

מאת שלי אוסטרוף

 

 

 

bottom of page