top of page

פירוק הדמוקרטיה - יצירה משותפת של ממשל אקולוגי

 

שלי אוסטרוף (PhD)

תורגם על-ידי תמי צרי ואלון אלירן, עץבעיר

 

חלק 1 - פרוק הדמוקרטיה 

 

תוכן עניינים

table of contents

מבוא

דמוקרטיה וּמעבר להּ

"מודעות חדשה מתפתחת, אשר רואה את כדור-הארץ כאורגניזם אחד וּמַכירה בכך שגורלו של אורגניזם, הנמצא במלחמה עם עצמו, נחרץ. אנו כוכב-לכת אחד".

קרל סייגן - מסע ההשראה

בעוד האיומים על בני-האדם ועל כדור-הארץ מסתחררים בקצב גובר, ואנו עדים להרס החיים כפי שאנו מַכירים אותם, ברור כי אנו זקוקים למערכת ממשל שונה מן היסוד, ששמה בעדיפות ראשונה את ריפוי עולמנו המקושר-הדדית ושיקומו. בריאות האנשים וכדור-הארץ נפגעת באכזריות על-ידי מערכות הממשל הנוכחיות שלנו, המבוססות על רעיונות של נפרדות, היֶררכיה, זכויות-יתר והשתלטות וּמשתמשות לרעה במשאבים האנושיים והפלנטריים לתועלתו של מיעוט קטן.

הִגּיע הזמן לנסח מערכת ממשל חדשה -- מערכת מקושרת וּלכידה (קוהרנטית) של ממשל מקומי, עולמי ואקולוגי למען רַוְחת הכלל.

איך תיראה מערכת כזוֹ, שהיא חדשה באופן יסודי? איך נוּכל להפוך את מהלך המחלה וההרס העולמיים וּלהציע תקווה לעתיד של שגשוג? איך נוּכל לחלץ עצמנו מֵאחיזתו של הֲלַך המחשבה השולט וּמֵאלה שהשתלטו על המשאבּים הפוליטיים, המשפטיים והכלכליים של מרבית הממשלות? איך נוכל לתבֹּוע מחדש את כוחו של הממשל לטובת הכלל?

​לנוכח משברים עולמיים עצומים, אנשים משתפים פעולה מעבר לַגבולות כדי למחות כנגד המערכות הקיימות וּלהתוות חלופות. כאשר הסביבה חולה וגוססת, אנשים מסביב לעולם סובלים ומתים. עוצמת האיומים העולמיים מעמתת אותנו, עכשיו יותר מתמיד, עם גורלנו המשותף. איננו יכולים עוד להאמין שאפשר לייצא את האלימות והזיהום שלנו וּלהישאר מחוסנים מפני ההשלכות.

בכל מקום שבו יש זכויות-יתר, דיכוי וחוסר-איזון, תהיה מחלה. במקום שבו כולם מרגישים ביטחון, תקווה ואפשרות לתרום את כישוריהם למען עולם טוב יותר, יהיו שלום וחיוניות. התאגדות למען רווחה משותפת, מעבר לתועלת העצמית הצרה, היא הדרך היחידה קדימה.

​אנשים ברחבי העולם אומרים 'לא' משותף למערכת הנוכחית. עכשיו עלינו להתוות חלופה משכנעת שתעורר 'כן' משותף. בהינתן חזון עצמתי וּמעשי, רשתות חברתיות וּמגוון טכנולוגיות קיימות, אנו יכולים למגר ביחד חוקים בלתי-צודקים, לחלק מחדש משאבּים וּליישם שיטות פעולה בריאות בדרך המשרתת היטב את ריפוי כדור הארץ ואת השגשוג העתידי לַכּול.

בעוד שדוגמאות רבות בפרקים הבאים נלקחות מארצות-הברית, הדפוסים שנדון עליהם דומים בכל הדמוקרטיות ברחבי העולם. המאמר נכתב בִּזמן מערכת הבחירות לנשיאות בארה"ב ב-2016, שהִצּיבה בפנינו מראה ברורה ומפחידה של מגמות עולמיות ושל הכוחות המניעים הקיימים בחברה דמוקרטית. היא הדגישה את השחיתות, הסכנות והאבסורדיות המוטבעות במערכת וסימנה את מותה הבלתי נמנע של הדמוקרטיה כפי שאנו מכירים.

כדי לנסח צורה חדשה של ממשל, חיוני שנפרק תחילה את מגוון ההנחות המניעות את החברות הדמוקרטיות והלא-דמוקרטיות הקיימות. עלינו לזקק חוכמה מן הסבל וההרס וּלשלב את הלקחים למערכת חדשה -- מערכת המבוססת על חשיבה שמטפחת את החיים וּמַצּיבה את כדור-הארץ ואת כל יושביו במקום הראשון.

כאשר אנו עדים לִקריסת המערכות הנוכחיות מבפנים, מנהיגים מכל תחומי החיים קמים וּמַצּיעים דרכים חדשות.

ככל שהמשימה עלולה להיראות מפחידה, הרעיונות, המידע, הטכנולוגיה והאנשים הדרושים להגשמתהּ כבר קיימים. מה שנדרש עכשיו הוא ליצור ביחד חזון משכנע ותהליך לכיד של ריפוי ושגשוג בלתי מתפשרים של החיים על כדור-הארץ.

2  דמוקרטיה: מערכת של הונאה


 

bottom of page