top of page

 קמפיין למען ארץ בריאה

מטרה:  

לשים את נושא הבריאות המערכתית בראש סדר היום הציבורי והפוליטי בארץ, בדרך שתתרום להבראה חברתית כלכלית וסביבתית.

 

האתגר:

אנו נמצאים בתוך משבר בריאות מדאיג אשר מתבטא בכל תחומי החיים. האוויר, האדמה והמים מזוהמים. האוכל שאנו אוכלים מכיל רכיבים מזיקים ומשאבי הטבע ואזורים ירוקים נכחדים. ישנה עלייה בשיעור המחלות הכרוניות, ההתמכרויות, האלימות החברתית, השסע החברתי, העוני, השחיתות והדיכוי של כל מי שנתפס כאחר, והשיח השולט אלים ומפלג. מוסדות הציבור (כולל משרד הבריאות) נגועים בשחיתות ולא מתפקדים בשל מינויים ואינטרסים פוליטיים, חוסר תקציבים וראיה צרה וקצרת טווח.

 

​אתגרי הבריאות הרבים הללו שפוקדים אותנו, נוגעים לכל אחת ואחד מאיתנו, והם תוצאה של מדיניות ממשלתית, השזורה בתרבות הפוליטית, הכלכלית והחברתית שלנו. תרבות זו טיפחה תפיסה של נפרדות, שליטה, פריבילגיה וקידום אינטרס אישי וקבוצתי על חשבון השלם.  פוליטיקה מיגזרית זו,   שמעדיפה חלקים מסוימים של השלם על פני חלקים אחרים - פוגעת קשות ברווחת החברה שלנו כולה וברווחת הדורות הבאים.

האתגר שלנו הוא לפתח מודעות ציבורית לזה ש​הבריאות שלנו תלויה בבריאות של הזולת והבריאות של הסביבה בה כולנו תלויים, ולייצר  אג'נדה ציבורית חברתית מאוחדת וממוקדת בריאות, אשר תביא לשינוי תרבותי ופוליטי ותתרום להבראה מערכתית בכל רבדי החברה.

...

  1. פוליטיקה חדשה - פוליטיקה ומדיניות חדשה, אשר שמה את הבריאות המערכתית כמטרה עיקרית. הקמפיין ידגיש את ההשפעה שיש למדיניות הממשלה על בריאותם של בני האדם והסביבה, ואת הדחיפות ביצירת תכנית מערכתית הוליסטית להבראה.

  2. דור חדש של פוליטיקאים -  כאשר נשים את הבריאות של כולנו ושל הדורות הבאים במרכז נאפשר לדור חדש של מנהיגות לצמוח, מנהיגות שתוכל להוביל את השיח והעשייה הציבורית בנושא. שיח ציבורי חדש של בריאות ידרוש ממנהיגים בקיאות בנושאים הקשורים לבריאות מערכתית. הוא יבליט את המנהיגים אשר משרתים את האינטרסים של הארץ וכל יושביה לעומת אלה אשר פועלים למען אינטרסים צרים בלבד. אג'נדה מאוחדת וממוקדת בריאות, תיצור מצב בו מנהיגים יצטרכו לתת דין וחשבון ולקחת אחריות מלאה על ההשלכות הבריאותיות של ההחלטות והעשייה שלהם.

  3. הרחבת התפיסה הרווחת לגבי מהי בריאות -  בשיח הרווח המילה בריאות מתייחסת בעיקר למחלה, רפואה, תרופות ושרותי בריאות. הגדרה צרה זו משרתת את התעשיות המרוויחות מאורח חיים לא בריא, ממחלות ומקונפליקט. נפעל להרחיב את תפיסת הבריאות לתפיסה שלוקחת בחשבון את מגוון  ההשפעות החברתיות והסביבתיות על הבריאות והרווחה האישית והקולקטיבית. הקמפיין יפעל להעלאת המודעות לכל הגורמים הפוגעים בבריאות האישית והקולקטיבית שלנו, ולמה שנדרש כדי ליצור ארץ בריאה, לרפא את הנזקים, ולטפח אקלים שבו אפשר לגדל ילדים בדרכים בריאות.

  4. שינוי השיח - מעבר משיח אלים, כוחני ומפלג של "אנחנו והם"  לשיח  של בריאות, שמדגיש את שותפות הגורל ואת הצרכים והאינטרסים המשותפים שלנו. שיח כזה,שבמרכזו נמצאת הבריאות האישית, החברתית והאקולוגית הוא שיח מאחד, שיקדם שיתופי פעולה במקום תחרות, ויעודד יוזמות חברתיות וכלכליות ירוקות.

  5. התארגנויות ציבוריות מאוחדות וממוקדות בריאות - התארגנויות שידרשו מהפוליטיקאים שינוי מערכתי, שיתבטא בחוקים ובמדיניות שיתנו מענה לאתגרי הבריאות.

פעילות

​​

1. בניית קמפיין תקשורתי רחב להפצה במדיה החברתית:

  • יצירת חומרים מקוריים, מאמרים, ממים, סרטונים ומסרים אשר ממותגים עם הקמפיין ומופצים במדיה החברתית.

  • גיוס מתנדבים לקמפיין ממקצועות התקשורת החזותית, גרפיקאים, כותבים, אנשי ניו-מדיה, פרסום, תסריטאים ועוד.

  • יצירת  שיתופי פעולה עם עיתונאים מגופי תקשורת שונים כדי לקדם את מסרי הבריאות המערכתית.

2. בניית קהילת יוצרים למען ארץ בריאה​

3. יצירת שיתופי פעולה עם גופים ופעילים עם מטרה דומה.


הקמפיין לארץ בריאה נמצא בשלב התחלתי ואנו פועלות לגייס שותפים ומימון.

​​

ליצירת קשר ניתן לפנות לעמית לרנר - lerneramit@gmail.com , 050-7966503

bottom of page